Raport PwC (Winning today’s race while running tomorrow’s – pwc.com) rozpoczyna zdanie „rozwijaj się lub zgiń” (org. „evolve or die”). Spośród 4410 CEO ze 105 krajów, 39% uznało, że ich organizacje nie przetrwają pod względem ekonomicznym najbliższej dekady, jeśli pozostaną na swojej dotychczasowej ścieżce. Pozostałe 59% stwierdziło, że też widzi takie zagrożenie, jedynie w nieco dłuższej perspektywie czasowej.
Zapytano także, na ile strategia rozwoju pracowników wzmacnia odporność organizacji w obliczu tych wyzwań. Większość CEO nadal wskazuje na problem rotacji i odchodzenia pracowników z organizacji. Autorzy raportu stwierdzają wprost:
Twój następny ruch: zatrzymaj najlepszych.
To w rękach menedżerów czy liderów są dźwignie, które pozwalają zatrzymać pracowników. Elastyczność, uczciwe wynagrodzenie, satysfakcjonująca praca ale także możliwość bycia naprawdę najlepszą wersją siebie w pracy są kluczowe dla pracowników, gdy decydują o tym, czy zostać, czy odejść.
Nie należy oczekiwać, że sposoby, które były skuteczne kiedyś, nadal takie pozostaną. Skoro kluczowa jest rola menedżerów, to także, a może właśnie przede wszystkim, menedżerowie potrzebują się rozwijać, jeśli mają sprostać tym wymaganiom.
Rozwijać siebie? Rozwijać pracownika? Kiedy i jak?
Odpowiedzią na te pytania jest styl zarządzania. Styl, który jest naprawdę nastawiony na rozwój to styl coachingowy. Nie tylko wydobywa on i wzmacnia potencjał pracownika, ale jednocześnie daje menedżerowi szansę na czerpanie z tego potencjału dla swojego własnego rozwoju. Warto dodać go do swojego zestawu narzędzi i tym samym zwiększyć swoją własną elastyczność i skuteczność. Zarówno obecne jak i nowe pokolenia pracowników będą oczekiwały tej elastyczności w coraz większym stopniu.
Na koniec ponownie raport PwC, który cytuje dyrektor generalną pewnej globalnej sieci marketingowej i jej komentarz na temat trudnej konieczności kreowania warunków umożliwiających rozwój:
Wszyscy mamy bardzo dużo do zrobienia, by działając na różne sposoby sprostać oczekiwaniom millenialsów i pokolenia Z. … Zjawisko „Wielkiej rezygnacji" (pracowników z dotychczasowych miejsc pracy, dopisek red.) jest weryfikacją przywództwa. To świetne rozliczenie tego, jak kierujemy naszymi firmami i czy naprawdę pomyśleliśmy o doświadczeniu pracy w naszych firmach.
Jej 25 letnie doświadczenie na stanowiskach menadżerskich obejmuje planowanie strategiczne, rozwój biznesu, zarządzanie projektami, współpracę ze światowymi koncernami, współpracę w zespołach międzynarodowych. Wspiera kadry zarządzające poprzez projektowanie i wdrażanie menedżerskich programów rozwojowych. Jej pasją jest praca z ludźmi i ciągły rozwój osobisty, wierzy, że to najskuteczniejszy sposób generowania stale rosnącej wartości dodanej dla ludzi i organizacji. Absolwentka EY Academy of Business i Zaawansowanych Studiów Mukoid, Asesor AC/DC.
Prowadzi szkolenia i coachingi z zakresu komunikacji, zarządzania, budowania zespołów, wystąpień publicznych, media relations oraz w obszarze sprzedaży i obsługi Klienta. Koordynator projektów wdrażania kompetencji menedżerskich w firmach, autor cyklów szkoleń, twórca standardów obsługi klienta. Przez wiele lat jako redaktor programów telewizyjnych i filmów, zarządzał Grupami Producenckimi, pozyskiwał sponsorów dla realizacji medialnych i społecznych. Żeglarz i społecznik. Ciekawostka: zbudował własny jacht i wzniósł wielkoformatowy pomnik konny w centrum Wrocławia.
Akredytowane przez ICF na poziomie 2 (Level 2)
Program szkoleniowy jest realizowany w całości zdalnie